Welkom op Vlaardingenleest.nl, boekrecensie Simpel - Yotam Ottolenghi






Simpel - Yotam Ottolenghi



Keur aan smaken en verrassingen in nieuwe recepten



Ottolenghi, de man die groenten weer populair heeft gemaakt, die ongekende combinaties bedenkt van kruiden en ingrediënten, verblijdt deze keer zowel vegetariërs als niet vegetariërs met een schitterend kookboek met de korte maar doeltreffende titel Simpel. Een boek dat hij samen met Tara Wigli en Esme Howarth heeft gemaakt.



Simpel koken kan op diverse manieren, zo stelt Ottolenghi in het voorwoord. Je kunt ruim van te voren beginnen met de voorbereiding, of je kunt even snel naar de groenteman gaan om binnen een halve minuut iets smakelijks op tafel te zetten. Maar ook het bereiden van een maaltijd die vijf uur in de oven moet staan, kan een vorm zijn van simpel koken. Kortom: Iedereen geeft er zijn of haar eigen interpretatie aan.



Iedere letter van het woord SIMPEL geeft Ottolenghi een bepaalde betekenis. Bij al zijn gerechten vermeldt hij één of meerdere van onderstaande icoontjes, elk met een eigen kleur, waardoor met één oogopslag duidelijk is hoe je het gerecht kunt bereiden. Daarbij staat de S voor snel, de I voor ingrediënten (niet meer dan tien), M: maak van tevoren, P: provisiekast E: eenvoudiger dan u denkt en L voor lui.



De stevige cover van het boek is mooi in al zijn eenvoud. De manier waarop de citroen is afgebeeld, nodigt uit hem aan te raken en de textuur te ervaren. Een boek als designstuk in je keuken. De gerechten zijn eenvoudiger dan in zijn vorige kookboeken en vereisen minder ingrediënten. Bovendien is elk gerecht aantrekkelijk gefotografeerd, er is een korte inleiding, de vermelding welke ingrediënten nodig zijn en voor hoeveel personen de maaltijd is bedoeld. Minpuntjes zijn dat niet duidelijk is hoelang de voorbereiding duurt en dat de kook- en baktijden niet worden vermeld.



Simpel bevat de volgende hoofdstukken: Brunch, rauwe groenten, gare groenten, rijst, granen en peulvruchten, noedels en pasta, vlees, vis en desserts, maaltijdsuggesties, feesten, Ottolenghi ingrediënten, het register en een dankwoord. Koken betekent voor Ottolenghi overvloed, gulheid, verse smaken, verrassingen, en dat alles zien we terug in de gerechten in dit prachtige kookboek.



Yotam Ottolenghi is de zoon van een in Italië geboren professor en een Duitse directrice van een school. Hij groeide op in Israël en woonde van 1995 tot 1997 in Amsterdam, waarna hij naar Londen verhuisde om daar een kookopleiding te volgen. Hij is eigenaar en naamgever van vijf restaurants en diverse delicatessenzaken in de Engelse hoofdstad en heeft zes kookboeken geschreven. Yotam Ottolenghi wist met bestsellers als Plenty, Plenty more en Jeruzalem thuiskoks wereldwijd tot het gebruik van granaatappelpitten, sumak en za'atar te verleiden. Vorig jaar verscheen van zijn hand het succesvolle Sweet met tal van heerlijk zoete recepten.

Simpel (hardcover 320 blz.) is verschenen bij Fontaine uitgevers B.V. in september 2018 en is niet als E-book te koop.












De volgende gerechten uit bovenstaand kookboek hebben wij bereid:



Geroosterde aubergines met ansjovis en oregano

Dit bijgerecht van Ottologhi heeft als icoontjes I M P. De in plakken gesneden aubergine worden 35 minuten geroosterd in de oven. Daarover heen wordt de ansjovisdressing geschept. De benodigde ingrediënten, op de aubergine na, stonden in onze voorraadkast. Het gerecht - dat zeer makkelijk te bereiden is -, hebben we 's morgens gemaakt en ‘s avonds geserveerd. De combinatie aubergine en ansjo deed ons testpanel de wenkbrauwen even fronsen, omdat ansjovis normaliter een sterke vissmaak heeft en niet iedereen daar een liefhebber van is. Doordat de ansjovis met diverse kruiden wordt vermengd tot een dressing, neemt de sterke vissmaak af en blijft er een zilte smaak over. De plakken aubergine smaakte voortreffelijk bij onze couscous en kipreepjes.



Kip Marbella

Het hoofdgerecht voor vier personen heeft als icoontjes I M L. Het originele recept van deze kipschotel komt uit de Silver Palate Cookbook, een Amerikaans kookboek uit de jaren '80. Geroosterde kippenpoten 24 uur, of korter, gemarineerd in rode wijnazijn, knoflook, oregano, olijfolie, laurier, groene olijven, dadels en kappertjes, begoten met dadelsiroop en witte wijn. De kippenpoten worden vijftig minuten gebraden in de oven. De combinatie van zure kappertjes, olijven en zoete dadels geven de fluweelzachte sticky saus een heerlijke smaak. De resterende saus hebben we de volgende dag gebruikt bij een ander stuk vlees, opnieuw een verrukkelijke combinatie.









Waardering:



Boekbespreking door Anita de Vreede

email mij

Gepubliceerd: 07-12-2018